YASAD’ın yeni Yönetim Kurulu belirlendi

Yazılım sektörünün önde gelen çatı kuruluşu Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), 15. Dönem Genel Kurulu’nu İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi Gümrük Binası’ndaki merkez ofisinde gerçekleştirdi. Tek liste ile seçime katılan Gönül Kamalı, üyelerin oy birliği ile yeniden başkanlığa seçildi. 2020 2022 yılını kapsayan faaliyet raporunun ibraz edildiği genel kurulda Gönül Kamalı, 15. Dönemde yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Kamu ve özel sektör iş birliğinde ‘başarı hikayesi’ olacak nitelikte projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Kamalı, “Pandemi sürecine rağmen 3 yıllık sürede hem üyelerimizin hem de sektörün gelişimi yönünde önemi çalışmaları hayata geçirdik. Dernek yapısının kurumsallaşması, üyeler arasındaki sinerjinin artırılması, sektörün nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinin desteklenmesi ve ihracat yapan yazılım firma sayısının artırılması odaklandığımız alanları oluşturdu. Yeni dönemde çalışmalarımızın niteliğini artıracak projelere ağırlık vereceğiz” açıklamasını yaptı.

YASAD’ın 16. Dönem yeni Yönetim ve Denetim Kurulu şu isimlerden oluştu: 

Yönetim Kurulu Asil Üyeler;

Gönül Kamalı (Yönetim Kurulu Başkanı)

THINKBIG Bilişim ve Danışmanlık LTD Şti.

Cem Çevik (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

Bilge Adam Bilgisayar ve Eğitim Hizmetleri Sanayi Ticaret A.Ş.

Serdar Toraman (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

INNOVA Bilişim Çözümleri A.Ş

Atilla Zeybek (Sayman)

MODEL Bilgi İşlem Hizm.San. ve TİC.LTD.ŞTİ.

Seçil Zeybekoğlu Gökçöl (Yönetim Kurulu Üyesi)

Netaş Telekomünikasyon A.Ş.

Kerem Bozokluoğlu (Yönetim Kurulu Üyesi)

Sosyo Plus Bilgi Bil. Tekn. Dan. Hiz. Tic. A.Ş.

Mine Taşkın (Yönetim Kurulu Üyesi)

G Teknoloji Bilişim San. Tic. A.Ş.

Akın Sertcan (Yönetim Kurulu Üyesi)

Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Özgür Arzu Er (Yönetim Kurulu Üyesi)

Virgosol Bilişim ve Yazılım Çözümleri A.Ş.

Denetim Kurulu Asil Üyeler;

Ayhan Demir (Denetim Kurulu Başkanı)

Liberta Yazılım İnşaat Gıda SAN ve Tic Ltd Şti

Tanay Ceylan (Denetim Kurulu Üyesi)

TSC OTOMASYON VE BİLGİ SİSTEMLERİ SAN. TİC. A.Ş.

Burç Uzalp (Denetim Kurulu Üyesi)

FSS Bilgisayar Yazılım Danışmanlık San.Tic.Ltd.Şti

 

YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, teşekkür konuşmasında yürüttükleri faaliyetlere ilişkin bilgi verdi: “YASAD olarak Ticaret Bakanlığı Bilişim Yıldızları ve e-Turquality Destek Paketi’nin hazırlanmasına yardımcı olduk. Bugün tüm yazılım firmalarımızın bu desteklerden yararlanması için başvuruda bulunmasını istiyoruz. YASAD üyelerinin katılımı ile ‘Meslek Liselerinde Yazılım Eğitiminin Hami Yazılım Firmaları ile Desteklenmesi Projesi’ni hayata geçirdik. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği proje ile Meslek ve Teknik Anadolu Liselerindeki gençlerin bilişim alanında teknik kabiliyetlerinin yazılım sektörü ihtiyaçları doğrultusunda artırılmasını hedefliyoruz. ‘Türkiye Yazılım Eserleri Kataloğu’ çalışmasını yürüttük. Sektörün önde gelen 100 firması katalog çalışmamızda yer aldı. Yeni dönemde bu çalışmayı güncelleyerek devam ettireceğiz.”

Türk yazılım sektörünün 50 yılını kapsayan ‘Yazılım Eserleri Arşiv ve Ansiklopedi Projesi’ni hayata geçirdiklerini kaydeden Kamalı, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek sağladığı bu proje ile Türk yazılım sanayisinin bugüne kadar geliştirmiş olduğu yazılımlardan 500 tanesinin arşivleyerek kamuoyunun dikkatine sunacağız. Henüz projede yar almayan yazılım firmalarımızın ansiklopedide yer alması için çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu.