YASAD yazılım sektörünü İstanbul’da bir araya getirdi

YASAD’ın yazılım sektörünün ihracat odaklı büyümesini desteklemek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlediği ‘Yazılım Sektörü ve Globalleşme Zirvesi’ 14 Haziran 2023’te İstanbul’da yoğun katılımla gerçekleştirildi. Hizmet İhracatçıları Birliği’nin Ana Destekleyici Kuruluş olarak katkı sağladığı etkinlikte EY Türkiye, Bilge Adam Teknoloji, Deloitte, ExpoHIS, Sistem Global Danışmanlık, Uyumsoft, YTÜ Yıldız Teknopark Gold Sponsor olarak yer aldı. İSBİ, ETİYA, Hitit, Mirsis, Ekin, Havelsan, Destek Patent ve Solak&Partners’in Silver Sponsor olarak konumlandığı zirvenin etkinlik sponsorluğunu ise Virgosol üstlendi. Zirvenin; Destekleyen Kuruluş kategorisinde ise Türkiye Yazılım Meclisi Komitesi, Bulutistan ve Liner Law yer aldı.  

Zirvenin açılış konuşmalarını YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı yaptı. Kamalı, 50 yılı geride bırakan yerli yazılım şirketlerinin ihracat ile büyüme, uluslararası şirketlere dönüşme ve global arenada marka bilinirliğini sağlama yolunda önemli adımlar attığını söyledi. Yazılım ihracatının tüm şirketlerin hedefi haline gelmesi, kapsam ve kapasitesinin artırılması ve hızlandırılması için son bir yılda önemli aşamalar kaydettiğini hatırlatan Kamalı, “Teşvik sistemlerindeki büyük yenilikler, kurumlardaki globalleşme programları, oluşturulan platformlar, girişim sermayesi kuruluşlarının faaliyete geçmesi ve yatırımcı ağının genişletilmesi ile yazılım şirketlerimiz globalleşme adına büyük fırsat yaratmıştır” dedi. Kamalı, YASAD’ın, yerli yazılımın geliştirilmesi, marka bilinirliğinin artırılması ve globalleşmesi için var gücüyle çalıştığını açıkladı. 

Gönül Kamalı

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Bilişim, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Daire Başkanı Hürol Karlı ise yazılım sektörünün globalleşmesi için Ticaret Bakanlığı olarak yürüttükleri çalışmaların yanı sıra destek ve teşviklere ilişkin detaylı bilgi verdi. 

Hürol Karlı

Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü Uygulama Değerlendirme Daire Başkanı Uğur Özcan, ‘Türkiye’nin ilk yüksek teknoloji ihtisas serbest bölgesi İstanbul’da başlıklı sunumunda teknolojik üretimin merkezi konumunda bulunan ihtisas serbest bölgelerinde sunulan destekleri anlattı. 

Uğur Özcan

Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi-HİB Yazılım ve Bilişim Komitesi Başkanı İlhan Bağören ile Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Genel Sekreteri Dr. Fatih Özer ise yurtdışı büyüme yolunda şirketlere sundukları destekleri paylaştı.  

İlhan Bağören

Fatih Özer

Etkinlikte ayrıca YASAD’ın 30. yılına özel olarak Sistem Global Danışmanlık tarafından hazırlanan ‘Türkiye Yazılım Ekosistemine Genel Bakış’ raporu Sistem Global Danışmanlık COO’su Elif İşgör Önen tarafından sundu. 

Globalleşmenin öncüleri vizyon çizdi 

“İhracata başlarken yurtdışı fuarların önemi” başlıklı sunumu ExpoHIS Genel Müdür Yardımcısı Soner Şeker, “e-Turquality başarı modelleri” başlıklı sunumu ise EY Türkiye Şirket Ortağı, Veri ve Analitik Danışmanlık Lideri Serter Baltacı yaptı. 

HİB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Bağören’in moderatörlüğünü yürüttüğü “e-Turquality’de öncü firmalar yurt dışında neler başardı” başlıklı panele Ticaret Bakanlığı UHT Bilişim, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Daire Başkanı Hürol Karlı, Etiya CEO’su Aslan Doğan, Hitit Pazarlama Direktörü Ebru Ünver Kılıçer, Ekin Smart City CEO’su Akif Ekin, Mirsis CTO’su Hasan Güner, Havelsan Uluslararası Pazarlama Takım Lideri Nükhet Nur Kılıçkaya katıldı.