YASAD, İSTKA iş birliğinde bilişimci gençleri iş hayatına hazırlıyor

YASAD üyesi 20 şirket, 20 meslek lisesiyle eşleşti

Yazılım Sanayicileri Derneği’nin (Yasad), İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje ortaklığında, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) destekli hayata geçirdiği ‘Meslek Liselerinde Yazılım Eğitiminin Hami Yazılım Firmaları ile Desteklenmesi Projesi (Mely@z) Hami-Okul Eşleştirme toplantısı 18 Ekim 2022’de İstanbul’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Yasad Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü Proje Yönetim Daire Başkanı Akın Yetim, Topkapı Üniversitesi Genel Sekreteri Bora Gündüzyeli, Topkapı Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Sedef Baban, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Melyaz Proje Sorumlusu Beyazıt Bestami Yüksel, Yasad Genel Sekreteri Sevilay Güven, projeye katılan okul yönetimi, hami firma yöneticileri katıldı. İstanbul Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB), Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve Topkapı Üniversitesi’nin destek verdiği proje kapsamında Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri (MTAL) bilişim teknolojileri alanında eğitim alan 11. sınıf öğrencilerinin teknik kabiliyetlerinin yazılım sektörü ihtiyaçları doğrultusunda artırılması amaçlanıyor.

Yasad Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, önceliklerinin yazılım sanayiinde istihdam problemi olduğunu belirterek sorunu çözmek amacıyla Melyaz Projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Son 3 yıldır bilişim ve teknoloji sektörlerinin yüzde 18 ile 27 oranında büyüdüğünü ve yazılıma olan talebin arttığını kaydeden Başkan Kamalı, “Pazarın büyümesi ve yatırımların hızlanması yerli yazılım firmalarına önemli fırsatlar sunarken tüm dünyada yazılım uzmanı ihtiyacı artmıştır. Yasad olarak bu sorunun çözümü için meslek liselerimizde verilen yazılım eğitimini sektörün ihtiyaçları doğrultusunda zenginleştirerek lise mezunu gençlerimizi doğrudan yazılım sektöründe istihdam etmeyi amaçlıyoruz. Üniversitelerimizin yazılımcı yetiştirme kapasitesini bir yılda 2-3 katına çıkarmamız zor. Mesleki Teknik Anadolu Liselerinden mezun olan öğrencilerimizi iş hayatına hazırlamamız gerekiyor” diye konuştu. Öğrenciye güncel eğitim verilmesi için hami yazılım firmaları ile okulları eşleştirdiklerini açıklayan Kamalı, istihdam sorunu için Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda hayata geçen ‘1Milyonİstihdam’ Platformu ile iş birliği imzaladıklarını söyledi. Kamalı, “Projemizin amacı yazılım şirketlerimiz ile Mesleki Teknik Anadolu Liseleri arasında uzun süreli bağlar kurmak ve gençlerimizi sektör ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirmektir” dedi. 

YASAD Genel Sekreteri Sevilay Güven ise projenin detaylarına ilişkin bilgi verdi.