YASAD, 30. kuruluş yıldönümünde Anıtkabir’de saygı duruşunda bulundu

Yerli yazılım sanayinin çatı kuruluşu Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu, 30. kuruluş yıldönümünde Anıtkabir'i ziyaret ederek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kabrinde saygı duruşunda bulundu. Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Törenin ardından YASAD Yönetim Kurulu ve Heyeti, ODTÜ Teknokent Co-Zone'da üyeler için düzenlenen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda basın mensuplarıyla bir araya gelen Kamalı, şunları söyledi: "Ülkemizde yüksek teknoloji ve yazılım sektörünü büyütmek için çaba gösteriyoruz. Günümüzde her cihaz kullandığı her üretilen ürünün içinde veya üretim sürecinde yazılım kullanılıyor. Pandemi döneminde fiziksel olarak var olamadığımız her türlü ortamda yazılımlar sayesinde var olabildiğimizi gördük. Dünyada gitgide daha büyük önem kazanan yazılım sektörünün ülkemizdeki yansıması da günden güne büyüyor."

Yazılım Sanayicileri Derneği'nin temel prensibinin sektörün 5-10 yıl ilerisinde olmak, gelecekte oluşacak ihtiyaçlar için bugünden örnek lider projeleri hayata geçirmek olduğunu kaydeden Kamalı, yürüttükleri çalışmalara ilişkin şunları söyledi: "2014 yılında gerçekleştirdiğimiz Girişimcilik ve Eğitim Merkezi Projesi (GEMIM) bugün tüm yurda yayılmış Girişimcilik/Hızlandırıcı/Incubatör merkezlere dönüşmüştür. Yine 2015 yılında gerçekleştirdiğimiz YUGEM Yazılım Eğitim Projemiz halen İŞKUR tarafından yetkilendirilmiş eğitim şirketleri vasıtasıyla üniversite mezunlarına yazılım eğitimi vererek mesleğe hazırlamaktadır. 2019 yılında yazılım eğitiminin tabana yayılması için ürettiğimiz fikirler, 2020 yılında Hazine ve Maliye bakanlığının '1 Milyon İstihdam Projesinin' temellerini oluşturmuştur. YASAD olarak 30. yılımızda da yine bir proje yapıyor, 20 hami yazılım firması ile 20 meslek lisesini eşleştirerek Meslek Liselerinde Yazılım Eğitiminin Hami Yazılım Firmaları ile Desteklenmesi (Melyaz) projesini hayata geçiriyor, meslek lisesi mezunlarını doğrudan istihdama hazırlanmasında katkı sağlıyoruz."

30 yılda bir yandan eğitime bir yandan da ihracata odaklandıklarını kaydeden Kamalı: "Yazılım sektörünün globalleşmesi için firmalarımızın uluslararası pazarlara açılmaları gerektiğini biliyoruz. Ticaret Bakanlığı'nın büyük destekleriyle ülkemizde ilk defa sadece yazılım sektörünü hedefleyen Bilişimin Yıldızları/e-Turquality Destek programının yayınlandığını mutlulukla gördük. Bakanlıklarımızın sağladığı bu desteklerin ve toplumda oluşan farkındalığın yakın gelecekte yeni Unicornlar/ Turcorn'lar yaratacağına inancımız sonsuzdur" diye konuştu.

YASAD Heyetiyle 5 Ekim 2022'de Anıtkabir'i ziyaret eden YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, Anıtkabir Özel Defteri'ne şu ifadeleri yazdı.

Ankara, 5 Ekim 2022

Sayın Atam,

Ülkemizi muasır medeniyetler mertebesine ulaştıracak bilim ve ilim alanlarında yükselişimizi sağlayacak gelecek nesil teknolojiler üreten 'Türkiye Yazılım Sanayisini' temsil eden Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) 5 Ekim 1992 kuruluş tarihi ile 30. kuruluş yıldönümünü bugün senin huzurunda kutluyor.

YASAD'ın Yönetim Kurulu Başkanı, bir yönetici, bir mühendis, bir anne ve bir kadın olarak karşında durabiliyorsam bunu sana ve senin önderliğini yaptığın devrimlere borçlu olduğumu çok iyi biliyorum. YASAD ülkemizde yerli yazılım sanayiinin ARGE ve üretim odaklı büyümesi, globalleşmesi ve genç nüfusumuzun teknoloji ile eğitilmesi için 30 yıldır büyük bir inançla çalışıyor. Bizler, sizin yaktığınız ateşin ışığında bütün varlığımız ve ruhumuzla ülkemizin gelişimi ve geleceği için çalışmaya, kadın erkek yan yana koşmaya devam edeceğiz.

En derin saygılarımızla