Türk yazılım sektörünün 50 yıllık eserleri ilk kez kitaplaştı

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), Türk yazılım sektöründe bir ilke imza attı. YASAD, Türk yazılım sektörünün 50 yılda ürettiği yazılımları “Türk Yazılım Eserleri” adını verdiği bir envanterde bir araya getirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü iş birliğinde 2021 yılında hazırlamaya başlanılan “Türk Yazılım Eserleri Arşiv ve Ansiklopedi” projesi sektörde marka değeri yüksek 84 şirketinin her biri kendi ismi, kullanıcı kitlesi olan 272 yazılım eseri, hikayesiyle derlendi. Yazılım sektörünün 50 yıllık arşivi olarak kayıtlara geçecek olan envanter; yatay sektörler için referans kaynak olarak kullanılabilecek ve gelecek nesillere aktarılacak. Türk Yazılım Eserleri adıyla kitaplaştırılan yayının aynı zamanda yaratıcı endüstri olarak tanımlanan yazılım sektöründe telif hakları konusunda kamuoyunda farkındalık yaratması hedefleniyor.  

YASAD tarafından düzenlenen Türk Yazılım Eserleri’nin tanıtımı ve projenin kapanış toplantısı 23 Ağustos 2023’te Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Proje ve Eğitim Daire Başkanı Emire Cete, Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Bağören, Yazılım Eserleri Projesi Danışma Kurulu Üyesi Gülara Tırpançeken, YASAD Genel Sekreteri Sevilay Güven, YASAD Yönetim Kurulu, bilişim STK’larının başkanları ve projeye dahil olan yazılım firmalarının temsilcileri katıldı.   

 

Firmalarımız kendi markalarıyla global pazarlarda 

Toplantının açılış konuşmasını yapan YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı “Yazılım Sanayicileri Derneği olarak kurulduğumuz 1992'den bu yana ülkemizin yerli yazılım sektörünü, ulusal ve global arenada büyütmek, geliştirmek ve tercih edilme oranlarını artırmak için tüm ekosistemi kucaklayacak bir vizyonla çalışıyoruz” dedi.  

Yazılım sektörünün Cumhuriyetimizin 100. yılında 50 yılı aşan tecrübesi ve bu süre zarfında hayata geçirdiği başarı hikayeleriyle ülkemizin en proaktif en gelecek vaat eden sektörlerinden biri haline geldiğine dikkat çeken Kamalı şöyle devam etti: “1970’li yıllarda inşaat hesaplamalarında kullanılmaya başlayan ilk bilgisayardan günümüze bu uzun yolculukta gelinen aşama hepimize umut vermektedir. Yazılım ürünlerinde kendini kanıtlayan firmalarımız artık başarıyla yürüttükleri markalaşma süreçlerinin sonucunda kendi markalarıyla global dünyaya açılmaktadır. Güçlü ekosistemimiz ile önümüzdeki yıllarda markalaşma başarısı göstermiş olan yazılım firmalarımızın sayısının da kat be kat artacağına yürekten inanıyoruz.” 


Global dönüşümün gerisinde değiliz 

Yazılım sektörünün kendi finansal büyüklüğünün yanı sıra hizmet verdiği diğer sektörlerin kaliteli, uygun fiyatlı ve rekabet gücü yüksek ürün ve hizmetler üretmelerine imkan tanıma özelliği ile de stratejik bir konumda yer aldığını belirten Kamalı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dijital dönüşüm süreciyle birlikte sektörümüzün stratejik konumu güçlenirken üstlendiği misyon ve sorumluk da artmaktadır. Yapay zekanın yükselişi, telekomünikasyon, mobilite, 6G teknolojisi, ERP, MES, robotlar, bulut teknolojisi, siber güvenlik, gömülü yazılımlar gibi daha nice teknolojiler, geniş bir yelpazede hepimizin hem iş yaşamında hem özel yaşamında farklı bir noktaya evrilmemizi sağlamaktadır. Şunu net olarak söyleyebilirim; ülke olarak bu dönüşümün gerisinde değiliz. Geliştirdiğimiz ve geliştirmeye devam ettiğimiz tüm yazılım çözümleriyle global rekabette ‘Türk Yazılım Sektörünün’ markalaşma başarısı gösterdiğine tanık oluyoruz.” Kamalı, eserin 5 yılda bir güncelleneceğini sözlerine ekledi.  

 

Telif hakları temel endüstrisi içinde yazılım sektörü lider  

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Proje ve Eğitim Daire Başkanı Emire Cete, yazılım eserleri ve yazılım sektörünün ülkemizde her geçen gün artan potansiyeli ile telif hakları endüstrileri içerisinde ciro, katma değer, istihdam ve ihracat açısından en yüksek paya sahip sektörlerin başında geldiğini söyledi. 2020 yılında hazırlanan Telif Haklarına Dayalı Endüstrilerin Türkiye Ekonomisine Katkısının Ölçümü Raporundaki verilere değinen Cete, “Yazılım, bilgisayar oyunları ve veri tabanı sektörünün yarattığı katma değerin telif hakları endüstrinin içindeki payı 2011 yılında yüzde 21.68 iken, 2018’de bu oran yüzde 55.66 seviyesine yükselmiştir. Yüzde 157’lik bu artış oranı şunu göstermiştir ki; telif hakları endüstrisi içinde 2011 yılında üçüncü sırada bulunan yazılım sektörü 2018’de açık ara farkla birinciliğe yükselmiştir. Kültür endüstrilerinin ihracatı içinde yazılım sektörünün yine açık ara birinci olduğunun altını çizen Cete, “Son yıllarda Türkiye’deki tüm sektörlerde yaşanan dijitalleşme ve mobil uygulamalar da dikkate aldığımızda yazılım sektörünün payını artırarak bu liderlik konumunu ileriki yıllarda da koruyacağını değerlendiriyoruz” bilgisini verdi.

Emire Cete, “Mevcut durum elimizdeki veriler bize telif hakları temel endüstrisi içinde itici gücün yazılım sektörü olduğunu ve ülkemizdeki nitelikli ve genç işgücüyle dünya pazarında lider konuma gelmesinin çok da uzak bir ihtimal olmadığını gösteriyor” dedi.