Kodlama dersine yazılımcı desteği | Milliyet Ekonomi

Yazılım Sanayicileri Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim okullarının müfredatına almak istediği yazılım ve kodlama dersine destek verdiklerini belirtti.

MİLLİYET | EKONOMİ SERVİSİ

420 yazılım firmasını temsil eden derneğin başkanı Doğan Ufuk Güneş, “Aslında çocuklara verilecek olan algoritma dersi. Böylece çocuk olaylara 360 derece bakabilme yeteneği de kazanır” dedi. Milli yazılım kullanan kamu kurumları ve firmaların bilgilerinin sızdırılma riskinin daha az olduğunu belirten Güneş, yaklaşık 350 bin kişinin istihdam edildiği sektörün hızla geliştiğini belirtti.

Güneş, “Yazılım ve kodlama dersi, gittikçe büyüyen pazarda yeni iş kapıları açarken, milli yazılım sanayinin gelişmesi için de genç beyinlerin yetişmesini sağlayacak” dedi. Devlet kurumları ve şirketlerin halen yabancı yazılım kullandığını vurgulayan Güneş, “Yazılımı millileştirebilirsek aynı oranda güvenlik sorunumuz azalır. Firmalar yabancı yazılım kullandıkları için bilgi sızmaları yaşanabiliyor. Firmaların yerli yazılıma yönelmesini istiyoruz” dedi.