İzmir NIC Projesi girişimcileri İstanbullu yatırımcılarla buluştu

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eş finansmanında desteklenen, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ortaklığında hayata geçirilen İzmir Ağ ve İnovasyon Merkezi (İzmir NIC) Projesi, İzmir’in girişimcilik ekosistemini İstanbullu kurumsal firma temsilcileri ve yatırımcılarla buluşturdu. ‘İzmir NIC Kurumsal İş Birliği Buluşmaları’ ve ‘İzmir NIC Yatırımcılarla Etkileşim Buluşmaları’ kapsamında seçilmiş teknoloji tabanlı startup ve scaleup girişimcileri kurumsal firma ve yatırımcılarla İstanbul Dedeman Hotel’de 17 Mayıs 2023’te bir araya geldi.  


Toplantıya YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, Teknopark İzmir Genel Müdürü Prof. Dr. Metin Tanoğlu, YASAD Genel Sekreteri Sevilay Güven, girişimcilerin mentörlüğünü üstlenen yazılım ve bilişim sektörünün önde gelen temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Tüm gün süren etkinliğin açılışını gerçekleştiren Teknopark İzmir Genel Müdürü Prof. Dr. Metin Tanoğlu, 6.5 hektar alan üzerine kurulu olan ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsü içinde yer alan Teknopark İzmir’in bölgenin Ar-Ge merkezli girişimcilerinin çekim merkezi olduğunu söyledi. Üye firmalarının yarıya yakınının yazılım sektöründen oluştuğunu paylaşan Tanoğlu, bölgede 202 aktif firma bulunduğunu, 335 projenin yürütüldüğünü ve bugüne kadar 2725 projenin tamamlandığını açıkladı. Tanoğlu, İzmir NIC Projesi’nin rol model bir çalışma olduğunu sözlerine ekledi.  


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında yer alan ve 3 yıllık bir süreyi kapsayan İzmir NIC Projesi, yenilikçi ürünlerin ticarileşmesini ve uluslararasılaşmasını sağlamayı hedefliyor. Etkinlik kapsamında Accelerate İzmir Hızlandırma Programında yer alan 32 firma ile Teknopark İzmir Kuluçka Merkezi ClassBoom Hızlandırma Programında yer alan 12 firmaya ilişkin bilgilendirme yapıldı.  


İzmir NIC Projesi kapsamında yatırıma açık girişimler: Advoard Robotics, Cevelyn, Depodone, Egebimtes, Enerjeet, Farmolog, FieldTech, Filament, Genoser, Hekimanne, Hydrolyx, İlaçlat, İltema, Kuika, Materix, Meshine, Mobsmile, Nautilica, Onur, Orhun, PetMate, Piagmo, Ranger, Rebiocyclers, Riders, Salty, Swatchloop, Tunna, Uniqgene, Visutate, Werover.