baskan

Gönül KAMALI

Yönetim Kurulu Başkanı

Menesha High School’dan 1983’te mezun olan Gönül Kamalı, University of Wisconsin’da başladığı lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Kontrol Mühendisi Bölümü’nde tamamladı. Kariyerine Türkiye’deki teknoloji şirketlerinde devam eden Kamalı, 26 yıl NETAŞ’ta İcra Kurulu Üyeliği başta olmak üzere çeşitli yönetim pozisyonlarında bulundu. 2017 yılında Hayat Bilişim Holding’in İcra Kurulu’nda görev alan Kamalı, kurucu ortağı olduğu ThinkBig Digital Solutions’un CEO’su ve ortağı olduğu Kora Analitik’te İcra Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.


Gönül Kamalı, telekomünikasyon, internet altyapılarındaki teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün ülkemizde hayata geçmesi için çok önemli roller üstlendi. Telekomünikasyon ve mobil sistemlerin siber güvenliğini sağlayan yerli teknolojilerin geliştirilmesi için çalışmalar yapan Kamalı, Türkiye’deki en büyük Ar-Ge laboratuvarının kurucusudur. Ülkemizdeki ilk yazılım ihracatı biriminin uzun yıllar yöneticiliğini yürüten Kamalı, aynı zamanda Google Web RTC üzerine dünyadaki ilk siber güvenlik protokolünün oluşturulmasına öncülük etti.


YASAD’ın uzun yıllar Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Gönül Kamalı, 2020’den bu yana YASAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak yazılım sektörünün gelişimi, büyümesi ve ülkeye katma değer sağlayacak nitelikte ihracatın artması için strateji ve politikaların oluşturulması, üyeler arası iş birliğinin sağlanması, ekosistemin sağlıklı büyümesine yönelik çalışmalara imza atıyor.


Sosyal dayanışmaya büyük önem veren Kamalı, gönüllü olarak yardım kurumlarında bulunuyor ve toplumsal gelişime katkı sağlayacak organizasyonlara öncelik veriyor.