Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

gonulkamaliResim%20(1)

Çağımızı yeniden tanımlasak ‘yazılım’ dünyasının teknoloji trendlerini ve kavram olarak ‘dijital dönüşümü’ en üste yazarız. Hızla gelişen bilim ve teknoloji işte bu kavramı hayatımızın odağına yerleştirmiş durumda. Bireyler, şirketler, kurumlar hatta sosyal hayatımız dijital dönüşümle yeniden şekilleniyor ve bizi geçmişe kıyasla farklı bir noktaya taşıyor.
Gelişen ve hızla büyüyen ülkemiz, bu dönüşümün dışında değil. Genç nüfusu, üretim kabiliyeti, doğal kaynakları ve pek çok alanda kültür birikimleri ile geleceğe heyecanla bakmamızı sağlıyor. Binlerce yıl medeniyetlere beşiklik etmiş kadim topraklarımızda mevcudu korumaktan öteye geçip ‘yazılım teknolojileri’ ve Ar-Ge destekli inovasyon ile ‘dijital dönüşümü’ hızla gerçekleştirerek hatta veri odaklı stratejik yaklaşımlar ve yapay zeka ile bir adım ileri taşıyarak yeni dünyada oyun kurucu bir kimliğe bürünmek istiyoruz.
Türk Yazılım Sanayi, çağın ihtiyaçlarına yönelik çözümler sağlama yetkinliğiyle bize önemli bir fırsat sunuyor. Doğru ve sürdürülebilir stratejileri üretmek, üretilen stratejilerin kapsayıcı şekilde hayata geçmesini sağlamak için güçlü bir yönetim ekibiyle göreve başladık. Yazılım Sanayicileri Derneği, yeni dönemde sektörümüzün stratejik konumunu güçlendirip, ülkemizde yüksek teknoloji üreten, ihraç eden ve global ölçekte söz sahibi markalarının yaratılmasına imkan veren politikaların geliştirilmesine öncelik verecektir. Tüm sektörleri inovasyon ve rekabetçilik bazında destekleyen yazılım sektörü; yerli teknolojilerin geliştirilmesi, kritik altyapıların kurulmasına sağladığı katkı ile ülkemizi ‘Yeni Dünyada’ hakkettiği noktaya taşıyacaktır. Gelin, hep birlikte yerli yazılım teknolojileri ile geleceği birlikte inşa edelim.

Gönül Kamalı
YASAD Yönetim Kurulu Başkanı

Haberler

%7B%7Bdata
Detaylı Bilgi
Meslek Lisesi öğrencileri, Melyaz Projesi kapsamında DOF Robotik firmasını ziyaret etti

Yazılım Sanayicileri Derneği'nin İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ve istanbul Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirdiği Meslek Liselerinde Yazılım Eğitiminin Hami Yazılım Firmaları ile Desteklenmesi (Melyaz) Projesi kapsamında Rosvita - Timur imrağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri 16 Mayıs 2023'te hami firmaları DOF Robotik'i ziyaret etti.

%7B%7Bdata
Detaylı Bilgi
İzmir NIC Projesi girişimcileri İstanbullu yatırımcılarla buluştu

Yazılım Sanayicileri Derneği olarak paydaşı olduğumuz, Teknopark İzmir tarafından yürütülen İzmir Ağ ve İnovasyon Merkezi (İzmir NIC) Projesi, İzmir’in girişimcilik ekosistemini İstanbullu yatırımcılarla buluşturdu.

%7B%7Bdata
Detaylı Bilgi
Türkiye’nin Unicorn’u Insider, MELYAZ Projesi ile lise öğrencilerine yazılım eğitimi veriyor

Yazılım Sanayicileri Derneği’nin (YASAD), meslek lisesindeki öğrencileri yazılım sektörüne kazandırmak ve yazılım sektörünün nitelikli istihdam açığına çare olmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Meslek Liselerinde Yazılım Eğitiminin Hami Yazılım Firmaları ile Desteklenmesi Projesi (MELYAZ), hızla devam ediyor. Proje kapsamında hami firmalar arasında yer alan Insider, 6 kişilik yazılım mühendisi ekibiyle haftada iki gün ‘Uluslararası İMMİB Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 10. ve 11. sınıf öğrencilerine eğitim desteği sağlıyor. Haftada iki gün olan eğitimleri 22 Mayıs’a kadar sürdürecek olan Insider, daha sonra öğrencileri merkez binasında ağırlayarak öğrencilere iş hayatını gözlemleme şansı sunacak. Eğitimlerle geleceğin yazılımcılarına hem deneyim hem de mesleki beceriler güncel şartlar kapsamında aktarılıyor.

%7B%7Bdata
Detaylı Bilgi
YASAD Yönetim Kurulu, TİM Başkanı Mustafa Gültepe’yi ziyaret etti

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’yi makamında ziyaret etti. Toplantıya; YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı’nın yanı sıra YASAD Başkan Yardımcısı Serdar Toraman, YASAD Yönetim Kurulu Üyesi Mine Taşkaya ve Özgür Arzu Er ile YASAD Genel Sekreteri Sevilay Güven katıldı. Ziyarette; Türk yazılım sektörünün ihracat kapasitesinin artırılması noktasında iki kurum arasındaki olası işbirlikleri konuşuldu.

Etkinlik

%7B%7Bdata
1686690000
Yazılım Sektörü ve Globalleşme Zirvesi

Yazılım Sektöründe Globalleşme Yolunda Destekler, İhracat Stratejisi ve Başarı Hikayeleri

Detayları Gör

Basında YASAD

%7B%7Bdata
YASAD’ın Mely@z Projesi ile genç yazılımcılar yetişecek

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülecek Mely@z ‘Meslek Liselerinde Yazılım Eğitiminin Hami Yazılım Firmaları ile Desteklenmesi Projesi’nin lansman toplantısı, projenin paydaşları olan İstanbul Topkapı Üniversitesi, Türkiye Oyun Geliştiriciler Derneği (TOGED) ve Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) yetkililerinin de katılımıyla gerçekleşti.

%7B%7Bdata
Makina ve yazılım sektörleri arasındaki iş birliğiyle yüksek katma değer sağlanacak

MAKFED Türkiye Makine Federasyonu ve YASAD Yazılım Sanayicileri Derneği, 25 Mayıs tarihinde iş birliği protokolü imzaladı. MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran ve YASAD Başkanı Gönül Kamalı’nın bir araya geldiği programda makina ve yazılım sektörleri arasındaki iş birliğinin genel çerçevesi çizildi.

%7B%7Bdata
Türk yazılım sanayi gelecek 50 yılını arıyor

Yazılım Sanayicileri Derneği’nin (YASAD), Türkiye’de son 50 yılda üretilen yazılım eserlerinin envanterini çıkarmaya yönelik çalışması, yazılım sanayiinin gelecek 50 yıldaki yolculuğu için bir zemin oluşturma potansiyeline sahip. Derneğin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütmekte olduğu 2103038 sayılı “Türk Yazılım Eserleri Arşiv ve Ansiklopedi Projesi” kapsamında şimdiden etkin ve etkili bir platform oluşturulmuş durumda. Halihazırda iki eğitimin gerçekleştirildiği projede ansiklopedinin oluşturulmasında da 10 Mayıs 2022’de başlama vuruşu yapıldı.

%7B%7Bdata
Destek programı ile yeni Türk unicornlar doğacak

Yürürlüğe giren Hizmet İhracatı Destek Program Paketi bünyesindeki ‘Uluslararasılaşma ve E-Turquality Programı’, bilişim sektöründe heyecan uyandırdı. Yazılım ve tüm alt sektörlerinin desteklenmesi ve ihracatın ülke geneline yayılmasını amaçlayan programla Türk unicornların (Turcorn) artması bekleniyor.

Türk Yazılım Firmaları Kataloğu

Derneğimizin 30.yılında yazılım sektörünün ilk ve tek kataloğu "Türkiye Yazılım Firmaları Kataloğu" yazılım sektörümüzün gücünü kapsamlı bir şekilde ortaya koymak amacıyla 2022 yılında yayınlanmıştır. İngilizce ve Türkçe dillerinde hazırlanan katalog, basılı yayın ve online katalog olarak oluşturularak her iki yayın birbirine QR kodlar ile bağlanmıştır.

Kataloğa Git