Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

Çağımızı yeniden tanımlasak ‘yazılım’ dünyasının teknoloji trendlerini ve kavram olarak ‘dijital dönüşümü’ en üste yazarız. Hızla gelişen bilim ve teknoloji işte bu kavramı hayatımızın odağına yerleştirmiş durumda. Bireyler, şirketler, kurumlar hatta sosyal hayatımız dijital dönüşümle yeniden şekilleniyor ve bizi geçmişe kıyasla farklı bir noktaya taşıyor.
Gelişen ve hızla büyüyen ülkemiz, bu dönüşümün dışında değil. Genç nüfusu, üretim kabiliyeti, doğal kaynakları ve pek çok alanda kültür birikimleri ile geleceğe heyecanla bakmamızı sağlıyor. Binlerce yıl medeniyetlere beşiklik etmiş kadim topraklarımızda mevcudu korumaktan öteye geçip ‘yazılım teknolojileri’ ve Ar-Ge destekli inovasyon ile ‘dijital dönüşümü’ hızla gerçekleştirerek hatta veri odaklı stratejik yaklaşımlar ve yapay zeka ile bir adım ileri taşıyarak yeni dünyada oyun kurucu bir kimliğe bürünmek istiyoruz.
Türk Yazılım Sanayi, çağın ihtiyaçlarına yönelik çözümler sağlama yetkinliğiyle bize önemli bir fırsat sunuyor. Doğru ve sürdürülebilir stratejileri üretmek, üretilen stratejilerin kapsayıcı şekilde hayata geçmesini sağlamak için güçlü bir yönetim ekibiyle göreve başladık. Yazılım Sanayicileri Derneği, yeni dönemde sektörümüzün stratejik konumunu güçlendirip, ülkemizde yüksek teknoloji üreten, ihraç eden ve global ölçekte söz sahibi markalarının yaratılmasına imkan veren politikaların geliştirilmesine öncelik verecektir. Tüm sektörleri inovasyon ve rekabetçilik bazında destekleyen yazılım sektörü; yerli teknolojilerin geliştirilmesi, kritik altyapıların kurulmasına sağladığı katkı ile ülkemizi ‘Yeni Dünyada’ hakkettiği noktaya taşıyacaktır. Gelin, hep birlikte yerli yazılım teknolojileri ile geleceği birlikte inşa edelim.

Gönül Kamalı
YASAD Yönetim Kurulu Başkanı

Haberler

Detaylı Bilgi
YASAD, üyelerine online e-ihracat destekleri eğitimi verdi

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), Ticaret Bakanlığı iş birliği ile 22 Mart 2023’te üyelerine online ‘5986 Sayılı E-İhracat Destekleri Hakkında Karar Kapsamındaki E-İhracat Destekleri’ eğitimi verdi. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanlığı’ndan H. Şafak Bozkır Aydoğmuş’un katılım sağladığı etkinliğin moderatörlüğünü YASAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Netaş Telekomünikasyon A.Ş. ArGe Proje Yöneticisi Seçil Zeybekoğlu Gökçöl yürüttü. Etkinlikte 1 Ocak 2023’te yürürlüğe giren e-ihracat destek paketinin kapsamı, destek türleri ve başvuru esaslarına ilişkin bilgi verildi.

2023-03-21 21:00:00Z
Detaylı Bilgi
YASAD, 30. kuruluş yıldönümünde Anıtkabir’de saygı duruşunda bulundu

Yerli yazılım sanayinin çatı kuruluşu Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu, 30. kuruluş yıldönümünde Anıtkabir’i ziyaret ederek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinde saygı duruşunda bulundu. Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

2022-10-04 21:00:00Z
Detaylı Bilgi
YASAD ve TÜBİTAK iş birliği protokolü imzaladı

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ile Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında iş birliği niyet protokolü YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından imzalandı.

Detaylı Bilgi
Liseli gençler Melyaz ile yazılımcı oluyor

Yazılım Sanayicileri Derneği’nin (YASAD), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirdiği ‘Meslek Liselerinde Yazılım Eğitiminin Hami Yazılım Firmaları ile Desteklenmesi (Melyaz)’ Projesinin lansman toplantısı 13 Haziran 2022’de İstanbul’da yapıldı. Toplantıya YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkam Tüzgen, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, YASAD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Acer, Yazılım Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Sevilay Güven, MR Evyap MTAL Müdürü Barış Saygılı, hami firmaların yöneticileri ve meslek lisesi müdürleri katıldı.

Etkinlik

1647464400
YASAD Dijital Etkinlik

YASAD olarak sadece dijital kanallar üzerinden hizmet verecek bankaların faaliyette bulunmalarına imkan tanıyacak şubesiz bankaların faaliyet esaslarını, şartlarını ve servis modeli bankacılığı esaslarını belirleyen “Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik” hakkında detaylı bilgilere ulaşacağınız ve Dijital Bankacılık sektöründe yerli oyuncularımızın kimler olduğu ve neler sundukları hakkında tüm sorularınızı sorabileceğiniz birlikte öğreneceğimiz geniş bir etkinlik planladık.

Detayları Gör

Basında YASAD

YASAD’ın Mely@z Projesi ile genç yazılımcılar yetişecek

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülecek Mely@z ‘Meslek Liselerinde Yazılım Eğitiminin Hami Yazılım Firmaları ile Desteklenmesi Projesi’nin lansman toplantısı, projenin paydaşları olan İstanbul Topkapı Üniversitesi, Türkiye Oyun Geliştiriciler Derneği (TOGED) ve Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) yetkililerinin de katılımıyla gerçekleşti.

Makina ve yazılım sektörleri arasındaki iş birliğiyle yüksek katma değer sağlanacak

MAKFED Türkiye Makine Federasyonu ve YASAD Yazılım Sanayicileri Derneği, 25 Mayıs tarihinde iş birliği protokolü imzaladı. MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran ve YASAD Başkanı Gönül Kamalı’nın bir araya geldiği programda makina ve yazılım sektörleri arasındaki iş birliğinin genel çerçevesi çizildi.

Türk yazılım sanayi gelecek 50 yılını arıyor

Yazılım Sanayicileri Derneği’nin (YASAD), Türkiye’de son 50 yılda üretilen yazılım eserlerinin envanterini çıkarmaya yönelik çalışması, yazılım sanayiinin gelecek 50 yıldaki yolculuğu için bir zemin oluşturma potansiyeline sahip. Derneğin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütmekte olduğu 2103038 sayılı “Türk Yazılım Eserleri Arşiv ve Ansiklopedi Projesi” kapsamında şimdiden etkin ve etkili bir platform oluşturulmuş durumda. Halihazırda iki eğitimin gerçekleştirildiği projede ansiklopedinin oluşturulmasında da 10 Mayıs 2022’de başlama vuruşu yapıldı.

Destek programı ile yeni Türk unicornlar doğacak

Yürürlüğe giren Hizmet İhracatı Destek Program Paketi bünyesindeki ‘Uluslararasılaşma ve E-Turquality Programı’, bilişim sektöründe heyecan uyandırdı. Yazılım ve tüm alt sektörlerinin desteklenmesi ve ihracatın ülke geneline yayılmasını amaçlayan programla Türk unicornların (Turcorn) artması bekleniyor.

Türk Yazılım Firmaları Kataloğu

Derneğimizin 30.yılında yazılım sektörünün ilk ve tek kataloğu "Türkiye Yazılım Firmaları Kataloğu" yazılım sektörümüzün gücünü kapsamlı bir şekilde ortaya koymak amacıyla 2022 yılında yayınlanmıştır. İngilizce ve Türkçe dillerinde hazırlanan katalog, basılı yayın ve online katalog olarak oluşturularak her iki yayın birbirine QR kodlar ile bağlanmıştır.

Kataloğa Git