Horizon Europe Information Day Event Held

Avrupa Birliğinin en büyük araştırma ve yenilik programı olan ve temel amacı sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlamak üzere bilimsel ve teknolojik araştırma kapasitesini arttırmak olan Ufuk 2020 Programı 2020 yılı sonu itibarı ile tamamlanmıştır. Ülkemizin de dahil olduğu Ufuk 2020 Programının devamı niteliğindeki 2021-2027 yılları arasında uygulanacak olan yeni çerçeve program “Ufuk Avrupa” olarak devam etmektedir.

Bu çerçevede, Ufuk Avrupa Programında firmalarımızın daha etkin bir şekilde yer almasını desteklemek amacıyla TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve Derneğimizin yanında ARGEMİP, TÜSİAD, ÜSİMP ve TESİD tarafından desteklenen “Ufuk Avrupa Programı Bilgi Günü”  3 Mart 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirilmiştir.

ARGEMİP Yürütme Kurulu Başkanı ve YASAD Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Rıza Durucasugil’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen söz konusu etkinlikte, TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkanı Sn. Alparslan Mete KARACA, Enerji Alanı Ulusal İrtibat Noktası Sn. Çağrı YILDIRIM ve Mobilite Alanı Ulusal İrtibat Noktası Sn. Serhat MELİK, TÜBİTAK EIC Ulusal İrtibat Noktası Sn. Tarık ŞAHİN, Sağlık Alanı Ulusal İrtibat Noktası Sn. Özge GÖZAY, Toplum için Sivil Güvenlik Alanı Ulusal İrtibat Noktası, Sn. Dr. İlknur YILMAZ, Dijital Alanı Ulusal İrtibat Noktası Sn. Utku ÇETİN, Endüstri Alanı Ulusal İrtibat Noktası Sn. Dr.Özlem GEZİCİ KOÇ, TÜBİTAK MSCA Ulusal İrtibat Noktası Sn. Şeyma SAYIMLAR tarafından Ufuk Avrupa Programı, Avrupa İnovasyon Konseyi (EIC) Programı, Sağlık Kümesi, İklim, Enerji ve Mobilite Kümesi, Dijital, Endüstri ve Uzay Kümesi, Toplum için Sivil Güvenlik Kümesi ve MSCA Programı hakkındadetaylı bilgiler paylaşılmış, AR-GE çalışmaları olan, yurtdışı ağını geliştirmek isteyen firmalarımızın faydalanabileceği fırsatlar aktarılacak olup, enerji, çevre, dijital konular başta olmak üzere birçok farklı konuda proje fikirlerinin desteklendiği hibe programları hakkında bilgiler verilmiştir.