Computer Programming and Information Security Technology Associate Degree Program protocol signed

İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) arasında işbirliği protokolü imzalandı. İki kurum, Yazılım ve Bilgi Teknolojileri sektöründe yazılımcı ihtiyacını karşılayacak işbirlikleri geliştirecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılacak “Bilgi Güvenliği Teknolojisi Önlisans Programı” için Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ile işbirliği yaptı. Bu işbirliğiyle eğitim programları geliştirilip, ortak panel, sempozyum ve seminerler düzenleyerek “Yazılım ve Bilgi Teknolojileri” sektörüne yazılımcı yetiştirilecek.


İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde, 11 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşen imza törenine YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Rifat Sarıcaoğlu, Rektör Prof. Dr. Mehmet Durman, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) eski Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in yanı sıra akademisyenler ile her iki kurumun yöneticileri katıldı.


Açılış konuşmasını yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, “YASAD’la bugün imzalayacağımız protokol çok kapsamlı bir protokol. Öncelikli çalışma alanımız vakıf üniversiteleri arasında da ilk olarak açılan önlisans programı “Bilgi Güvenliği Teknolojisi” alanında olacak. Bu alan üniversitemizin çok ciddi olarak yatırım yaptığı ve Türkiye’ye çok büyük hizmetleri olacağını düşündüğümüz bir alan” dedi. 


“İşletme, Mühendislik ve Doğa Bilimleri başta olmak üzere diğer fakültelerimiz ve sürekli eğitim merkezimiz BİLGİ Eğitim aracılığıyla bu sektöre yönelik sertifika programları da düzenleyeceğiz” diyen Prof. Dr. Mehmet Durman, yeni açılan programın yanı sıra protokol çerçevesinde başka eğitim çalışmaları yapılacağı da aktardı.


İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Rifat Sarıcaoğlu konuşmasında, “Bu bir başlangıç. Türkiye bugünlerde ciddi değişimlerden geçiyor. Yeni çıkan yasalar ve yeni çıkacak yasalar bu sektörü daha da farklı yerlere taşıyacak. Nitelikli olan gençler nitelikli alanlarda kariyerlerine devam edecek” diye belirtti.


YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş ise, “Sektörümüz dünyayla rekabet etmeye çalışıyor. Her gün öğrenmek zorunda olduğumuz bir meslek yapıyoruz. Ama maalesef bizim pek çok meslek yüksekokulumuzda veya meslek lisemizde halen daha yıllar öncesinin eğitimleri veriliyor. Bu protokolle sektörde ihtiyaç duyulan eğitimin verilmesini sağlayacağız. Bu sanayiyle iç içe bir eğitim olacak. Buradan çıkacak olan bütün mezunlar sektörde bizim aradığımız, bizim istediğimiz gençler olacak” dedi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) eski Başkan’ı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tayfun Acarer işbirliğiyle ilgili olarak, “Haftalarca İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde burada açılan programın yapısı konusunda çalışıldı. Derslerin içerikleri ne olacak, eğitimi kimler verecek konuları tartışıldı. Çok yararlı bir program hazırlandı. Türkiye’ye çok olumlu bir katkı sağlayacak ve örnek bir model olacak diye ümit ediyoruz ” sözleriyle düşüncelerini belirtti.